top of page
  • תמונת הסופר/תירון ג

אמזון והבהלה לזהב? הישראלים במרוץ נגד מה שעתיד לשנות את שוק המכירות ב-2019

אם הגעתם לכאן ככל הנראה שאתם עושים את צעדכם הראשון בעולם המכירות המפלצתי שנקרא E-COMMERCE ובו אחת החברות המובילות בעולם, אמזון ואת בעליה ג'ף בזוס לאדם העשיר בפלנטה (עפ"י מגזין פורבס ונכון לרגע כתיבת המאמר).


בשנים האחרונות הפלטפורמה האדירה של אמזון נמצאת במגמת עלייה מתמדת ובמהלך שנת 2018 נפוצו שמועות רחבות (שאחר כך גם בוססו) על פתיחה אפשרית של תחנת אמזון סוף סוף בארץ הקודש כבר בשנת 2019 הקרבה על ידי ענקית הקמעונאות.


מה עוד קרה ב-2018?


ביולי האחרון הודיעה אמזון כי היא משיקה שירות משלוחים חינם מארה"ב תחת שירות ה"אמזון גלובל" שלה על רכישות של למעלה מ-80$.


באוגוסט, כחודש לאחר מכן, ביצעה אמזון סקר בעברית אשר כלל מספר שאלות שעשויות לכוון את הענקית ולגרום למקבלי ההחלטות להבין איך צריכה להיראות תחנה ישראלית אם וכאשר זו תוקם.


ובחודש אוקטובר, ממש לפני חודשיים, חשפה אמזון ישראל את המשרדים החדשים שלה בתל אביב במשרדי שרונה, משרדי ענק יש לציין, בגודל של לא פחות מ-25 אלף מ"ר הכוללים 11 קומות וכ-300 מקומות חנייה.אמזון מותג פרטי
?אמזון. שחקנית חדשה בשוק הקמעונאות הישראלי


אמזון ו"הבהלה לזהב"


בעקבות ההודעה של אמזון על כניסתה האפשרית לשוק הישראלי נוצרה בהלה של ממש בשוק המכירות הקמעונאי בישראל. רשת קמעונאות המזון הענקית שופרסל הודיעה שהיא לא תעמוד בצד וכבר מיהרה להשיק אתר מכירות אונליין מתחרה המאפשר להביא מגוון גדול של מוצרים ומותגים מובילים לטענתם, במחירים שווים לכל כיס.


אך שופרסל לא הייתה היחידה, רשת חנויות העשה זאת בעצמך, רשת ACE, הודיעה כי היא תשיק שירות בשם "המשאית של אייס" בו היא תעבור מעיר לעיר ויחד עם זאת גם באיזורי פריפרייה ותנגיש את שלל מוצרי החברה לכלל לקוחותיה - במחיר נמוך יותר מזה שימצאו ברשת עפ"י טענתם.


מי עוד הצטרפה לבהלת אמזון? רשת KSP, ממש לאחרונה ולא במקרה, נמחקו להן צמד המילים "מחשבים וסלולר" מלוגו המותג של הרשת. הרעיון שעומד מאחורי הצעד החדש הוא ככל הנראה מיתוג מחדש של הרשת כ"לא רק טכנולוגיה" ולא בכדי התחילה הרשת להציעה בחלק מסניפיה מוצרי טיפוח ואף צעצועים. אין ספק שענקית הקמעונאות האמריקנית אמזון מטילה את אימתה על השחקניות הישראליות השונות ורק ימים יגידו אך ישפיע מהלך כזה אם יקרה.פרייבט לייבל באמזון, חברות קמעונאות נגד אמזון
אמזון מכניסה את המשק הישראלי לבהלת הזהב


אז איך אנחנו יכולים לאכול חלק מהעוגה של אמזון?


זה כבר לא סוד שאלפי ישראלים מתחזקים חנויות אמזון כבר שנים ואלפים נוספים נפתחים בכל שנה. הקלות של התפעול לצד החשיפה הענקית בפלטפורמה של אמזון גרמה לאלפי ישראלים להניב רווחים יפים ביותר דרך שימוש שקול ונכון בפלטפורמה שלעיתים יכולה דווקא להיות אכזרית ולגרום לחור בכיס למוכר הלא מנוסה.


הטענה הרווחת בשוק המסחר אונליין ובאמזון בפרט הוא ריבוי המוכרים שכן אם אין לך מותג פרטי באמזון אתה פשוט לא בתחרות. על כל מוצר שקיים באמזון (ונמכר טוב), תמצאו ככל הנראה עשרות, מאות ואף אלפים של מוכרים המתחרים עליו מבחינת מחיר, עלויות שילוח, מבצעים משולבים ובשלל האמצעים העומדים לרשותם של המוכרים. מי שמובילים את הבעיה הם קמעונאים גדולים שפתחו חנויות באמזון ובעצם שינו את השוק מבחינת רמת המחירים שלא הותירה באמת תחרות למוכרים האינדיבידואלים יחד עם מיטב הספקים הסינים שגם הם נכנסו בכמויות היסטריות על מנת לקחת חלק בעוגה ובעצם משאירים את המוכר הממוצע (ישראלי או מכל מדינה אחרת) כחסר סיכוי לחלוטין אל מול המחיר.


אם כך, איך בכל זאת מרוויחים המוכרים הישראלים באמזון?

ובכן, התשובה היא פשוטה - חשיבה מחוץ לקופסה.

המוכרים ה"קטנים" שלא באמת יכולים להתחרות במחיר של סלרים ענקיים באמזון פשוט החליטו להילחם בדרך אחרת, לייתר את השוואת המותג. אותם מוכרים יצרו מותגים מקבילים, מותג פרטי ואינדיבידואלי שנמצא בבעלותם מה שמכונה "פרייבט לייבל" ובעצם מוכר לרוב את אותם מוצרים או מוצרים דומים בעלי שינוי קל במבנה המוצר או באריזה שלו (יותר נפוץ) ולמעשה "מנטרלים" את האפשרות של הקונה להשוות את המחיר שלהם למותג אחר. הרי נעל של נייקי בהכרח לא תעלה כמו נעל של נעלי נימרוד הלא כן?


"חוקי המשחק" החדשים של אמזון


עם ריבוי המוכרים בפלטפורמה הקשיחה הענקית את תנאי המכירות בה והיא מחייבת את המוכרים בה להציג שלל אישורים על מגוון לא קטן של מוצרים שלא היה בהם צורך קודם הרפורמה.

אולי נרחיב בפוסט אחר שיוקדש כולו לאיך לפתוח חנות רווחית באמזון בקלות.


ובינתיים? העצה הידידותית שלנו היא לשמור על מקוריות ויחודיות בשוק האונליין. כמו בכל תחום עליכם לבלוט יותר מהמתחרים שלכם מה שיצריך מכם מיקוד בבחירת מוצרים נכונה, תוכנית שיווק סדורה עם יעדים ברורים ולצד כל אלו בנייה והקמה נכונה של מותג פרייבט לייבל משלכם.


לסיכום

נדמה שצפויה להתחולל מהפכה של ממש בשוק הקמעונאות הישראלי ובפרט בכל מה שקשור במכירות אונליין במידה ואמזון תחליט להיכנס לשוק הישראלי בכל הכוח. ואנחנו? אם נדע לתמרן נכון במגוון העצום המוצע ברשת, נמצא ספקים טובים בסין ובעולם בכלל, נבנה מותג רציני ונדע איך לשווק אותו, נוכל להצטרף לחגיגה הגדולה הזו שנקראת אמזון.


מקווים שנהנתם מהמאמר שלנו שעתיד להתרחב לכדי פוסטים שימושיים הלכה למעשה בכל הקשור באמזון. הישארו מעודכנים על ידי הרשמה לבלוג שלנו ונעדכן אתכם ברגע שיהיו לנו חדשות בנושא זה או כל נושא מעניין אחר.


14 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Kommentare


bottom of page